Отлично представяне за българите в рали “Миле Миля”

Българските състезатели записаха отлично представяне в първия кръг от Европейския рали шампионат по трудните и мокри етапи в Италия.
Отлично се представиха петте български екипажа в провелото се този уикенд рали "Миле Миля", първи кръг от европейския шампионат по рали. Първи от родните представители завърши Крум Дончев (Приста Ойл Рали Тийм, Peugeot 207 S2000), който зае 12-о място в генералното класиране и 6-ото сред пилотите, регистрирани за участие в Европейския рали шампионат.
На минута зад Дончев завърши петкратният шампион на България Димитър Илиев (БТК ADSL Рали Тим, Mitsubishi Lancer Evo 9). Митко и навигаторът му Янаки Янакиев се оплакваха от загуба на мощност в ниските обороти, но въпреки това спечелиха две точки за Европейския шампионат, а в генералното класиране заеха 15-ото място. Изключителен успех записа и третият финиширал български екипаж. Тодор Славов и Добромир Филипов (Булбет Рали Тийм, Renault Clio R3) заеха първото място в Европейския рали шампионат за автомобили с един двигателен мост. Амбициите, които афишира 25-годишният варненец преди началото на състезанието, намериха своето покритие още в първия му европейски старт. Единствената дама в рали "Миле Миля" 2009, Екатерина Стратиева (Астра Рейсинг, Citroen С2 R2), записа първия си успешен финал в кръг от Европейския шампионат. Единственият отпаднал от българската група бе Борис Григоров (Илиев Рали Тийм, Subaru Impreza WRX N11). Видинският пилот напусна надпреварата след първия специален етап за днес. В него Боби удари автомобила си в скат край пътя, който разруши задния му мост.
Победител в състезанието стана европейският рали шампион за 2005-а и 2006-а година Джандоменико Басо (Abarth Grande Punto S2000). Той се наложи в изключителна битка над своя сънародник Ренато Траваля (Peugeot 207 S2000), който изостана с 33 секунди.
Следващият кръг от Европейския рали шампионат е рали „Истанбул", което ще се проведе на 1-2 май. Турското състезание се провежда на макадам, а според предварителния списък в сайта на Европейския шампионат в него участие ще вземат Крум Дончев, Димитър Илиев и Тодор Славов.
Българските екипажи, стартирали в първия кръг от Европейския рали шампионат в Италия, получиха ориганална подкрепа от рали феновете в България. В края на изключително тежкия първи ден от състезанието българските състезатели получиха специални стикери и писмо, които изразяваха най-добрите пожелания на родните почитатели на спорта.
По думите на нашите състезатели, те не са очаквали такъв жест, който обаче ги е зарадвал изключително много и им е помогнал за успешното класиране в ралито. "Изключително сме радостни от това, което са направили българските почитатели на спорта. Тази подкрепа ни помогна изключително много за успешното класиране и оценяваме по най-висок начин жеста, който те направиха към нас", заяви мениджърът на Булбет Рали Тийм, Слави Славов. Всички българи, участвали в състезанието, започнаха втория ден със залепени стикери на своите автомобили.